Guziki identyfikacja > Guziki mundurowe

Guzik nie wiem jaki

(1/1)

Małgosia:
Na wstępie chciałabym wszystkich powitać!

Proszę o pomoc w identyfikacji tego guziczka. Materiał mosiądz średnica ok 2cm

administartor:
Dzień dobry, jest to guzik carski, ale do pełnej identyfikacji potrzebne są dodatkowe dane, średnica guzika, materiał z jakiego jest wykonany, oraz rewers guzika wraz (jak są) cechy producenta. Prośba o lepsze zdjęcia, dziękuję.

administartor:
Przedstawiony guzik z koroną należy do dosyć ograniczonego kręgu użytkowników. Zaznaczyć należy jednak, że znane są nam liczne odmiany produkcyjne tego typu guzika, z tego powodu dla szczegółowej identyfikacji niezwykle ważne są  cechy producenta, oraz precyzyjne zdjęcie lub możliwość obejrzenia eksponatu. Charakterystyczne jest to, że owe guziki wyróżniały jednostki objęte szefostwem przez carów oraz ich najbliższych (podobnie jak to dzieje się do dziś w Wielkiej Brytanii). Poza jednostkami wojskowymi guziki te nosili również słuchacze i kadra uczelni w okresie 1862 do 1904. Generalnie  guziki są barwy żółtej. Istnieje kilka wyjątków.
Białe guziki nosili:
1.   2. Pskowski Pułk Dragonów, w latach 1882-1907, przemianowany w 4. Pułk Dragonów.
2.   18. Perejasławski Pułk  Dragonów, w latach 1882-1907, przemianowany w 46. Pułk Dragonów.
3.   13. Erewański Pułk Grenadierów. W latach 1862-1863, pułkowi zmieniono barwę guzików na żółtą.

Małgosia:
Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi  :).

aspiryna:
Pani Małgosiu!
Nie zaglądałem na nasze guziki od dawna z przyczyn ode mnie niezależnych. Podejrzewam, że Pani otrzymała już wyjaśnienia albo od mojego menażera Piotra albo od innych osób. Zdjęcie zwłaszcza pierwsze jest na tyle fatalne, że tylko domyślam się iż chodzi o guzik carski, raczej urzędniczy.  Drugi z koroną też wymagałby bliższego przyjrzenia się, choć ten motyw przynależał do wybranych jednostek gwardyjskich oraz szkół wojskowych. Ich lista jest dosyć obszerna.
Gratulują zainteresowania guzikami.
Józef Wąsiewski

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej