Czerwiec 25, 2022, 11:35:26

Autor Wątek: Sensacja, z dna Wisły wyłowiono zabytki!  (Przeczytany 6841 razy)

aspiryna

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Sensacja, z dna Wisły wyłowiono zabytki!
« dnia: Listopad 28, 2011, 07:02:49 »
Po trzech latach przygotowań z dna Wisły wydobyto XVII-wieczne skarby: elementy pochodzące prawdopodobnie z Zamku Królewskiego, zrabowane w czasie szwedzkiego potopu. Znalezisko przedstawiono na konferencji prasowej na Uniwersytecie Warszawskim.

- Oto wracają zabytki, które przez 350 lat uważano za zaginione, i których nikt nie spodziewał się jeszcze zobaczyć - podkreślał jeden z organizatorów projektu "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki", reporter i płetwonurek, Marcin Jamkowski.

Według historycznych źródeł, w czasie najazdu na Polskę w XVII w. Szwedzi rabowali na potęgę, a łupy, m.in. dzieła sztuki, spławiali łodziami w dół Wisły, ładowali na statki i wywozili. - Rabowano wszystko - nawet posadzki, kolumny, fragmenty obramień, rozkładano na części drzwi i portale - opowiadał organizator akcji "Wisła", dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW, który wraz z Marcinem Jamkowskim i Justyną Jasiewicz z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW doprowadził do wydobycia z dna Wisły około 70 fragmentów kamiennej architektury, ważących w sumie ponad pięć ton.
Czytaj dalej: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/z-dna-wisly-wylowiono-zabytki-uwazane-za-zaginione,1,4931257,wiadomosc.html?mid=5372