Grudzień 14, 2017, 02:01:39

Autor Wątek: XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie  (Przeczytany 3703 razy)

okonska74

• Newbie
  • *
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
« dnia: Sierpień 08, 2015, 04:17:02 »
Ponorbertański zespół kościelno-klasztorny usytuowany jest na wzgórzu, w malowniczym zakolu Wisły niedaleko Nowego Brzeska około 35 km do Krakowa przy trasie na Sandomierz. . Należy do najcenniejszych pomników architektury średniowiecznej i nowożytnej w Małopolsce. Nie wiemy jak przedstawiał się obraz pierwszego kościoła, ale prawdopodobnie była to drewniana budowla. Ceglaną świątynię, która przetrwała do dziś, zbudowano około połowy XIII wieku. Rozbudowę kościoła i klasztoru rozpoczął w drugiej połowie XVII wieku opat Melchior Olszewski. Klasztor Hebdowski odegrał ogromną rolę w naszej historii, a szczególnie w dziejach krzewienia kultury. W roku 1819, po prawie 670 latach ustawicznej pracy w dolinie Wisły, Norbertanie po kasacie zakonu, zostali zmuszeni do opuszczenia swej siedziby. Od tamtego momentu rozpoczął się ciągły proces niszczenia opuszczonego obiektu. W roku 1949 Zakon Pijarów przejął klasztor i odpowiedzialność za parafie od Biskupa diecezji kieleckiej - J. E. C. Kaczmarka. Pomimo długoletniej troski o powierzony obiekt, wymagał on gruntownego remontu. Pijarzy postawili sobie za cel rewitalizację zespołu i przywrócenie dawnego uroku. W tym celu podjęli działania wymagające przeprowadzenia wyjątkowo kosztownych prac remontowych i konserwacyjnych. Dzięki pozyskaniu funduszy zewnętrznych klasztor odzyskał dawną świetność. Co więcej, prace remontowo-konserwatorskie ujawniły szereg interesujących polichromii i rozwiązań architektonicznych, o których wcześniej nie wiedziano: w pomieszczeniu recepcji odkryto renesansowy plan miasta, w zasypach sklepień znaleziono polichromie, które obecnie są eksponowane pod przeszkloną podłogą. Odtworzono od podstaw krużganek północny prezentując wątki wendyjskie, w Sali konferencyjnej Opata przeprowadzono kompletną konserwację polichromii, natomiast w Sali św. Norberta, najbardziej reprezentacyjnej, poddano konserwacji polichromie i stiuki. Dzisiaj zespół kościelno-klasztorny w Hebdowie lśni, jak – być może – nigdy do tej pory, powrócił do dawnej świetności i zyskał nowe oblicze.
Obecnie w obiekcie działa Centrum Wiara i Kultura oraz Hotel i Restauracja św. Norberta (hotelswnorberta.pl)

aspiryna

• Administrator
  • Newbie
Odp: XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2015, 03:21:06 »
Podróżuję służbowo i wybieram zawsze na nocleg hotele zabytkowe. W Hebdowie nocowałem już trzy razy zawsze coś nowego mnie zaskoczyło. Pierwszy raz oczywiście zaskoczyło mnie samo położenie i klimat miejsca (kościół, zabytkowy klasztor). Drugi raz zaskoczyło mnie danie jakie jadłem na kolację polędwiczki w wyśmienitym sosie i zupa biało czerwona. Trzeci raz zaskoczył mnie ponownie kucharz, oczywiście pozytywnie (sos śliwkowy wyśmienity). Polecam wszystkim , którzy chcą na krótką chwilę zapomnieć  o codziennym życiu. Pozdrawiam Piotr Rybicki