Czerwiec 26, 2022, 01:03:58

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - aspiryna

Strony: [1]
1
Zabytki nieruchome / Odp: XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
« dnia: Październik 18, 2015, 03:21:06  »
Podróżuję służbowo i wybieram zawsze na nocleg hotele zabytkowe. W Hebdowie nocowałem już trzy razy zawsze coś nowego mnie zaskoczyło. Pierwszy raz oczywiście zaskoczyło mnie samo położenie i klimat miejsca (kościół, zabytkowy klasztor). Drugi raz zaskoczyło mnie danie jakie jadłem na kolację polędwiczki w wyśmienitym sosie i zupa biało czerwona. Trzeci raz zaskoczył mnie ponownie kucharz, oczywiście pozytywnie (sos śliwkowy wyśmienity). Polecam wszystkim , którzy chcą na krótką chwilę zapomnieć  o codziennym życiu. Pozdrawiam Piotr Rybicki 

2
Guziki mundurowe / Odp: Guzik nie mam pojecia jaki
« dnia: Marzec 25, 2015, 07:53:05  »
Proszę o zdjęcia awersu i rewersu, pozdrawiam

3
Guziki mundurowe / Odp: Guzik nie wiem jaki
« dnia: Wrzesień 28, 2012, 02:04:11  »
Pani Małgosiu!
Nie zaglądałem na nasze guziki od dawna z przyczyn ode mnie niezależnych. Podejrzewam, że Pani otrzymała już wyjaśnienia albo od mojego menażera Piotra albo od innych osób. Zdjęcie zwłaszcza pierwsze jest na tyle fatalne, że tylko domyślam się iż chodzi o guzik carski, raczej urzędniczy.  Drugi z koroną też wymagałby bliższego przyjrzenia się, choć ten motyw przynależał do wybranych jednostek gwardyjskich oraz szkół wojskowych. Ich lista jest dosyć obszerna.
Gratulują zainteresowania guzikami.
Józef Wąsiewski

4
Guziki cywilne / Odp: identyfikacja guzika
« dnia: Maj 29, 2012, 04:56:50  »
Dzień dobry,

Jeżeli jest to możliwe to poproszę o zdjęcie rewersu guzika, pomoże nam to w identyfikacji przesłanego guzika. Poproszę również o informację z jakiego materiału jest wykonany guziczek. Przepraszam za małą zwłokę z odpowiedzią, ale nasz ekspert od guzików musiał położyć się w szpitalu. Przy identyfikacji guzików konsultujemy się z kilkoma osobami, dzięki tej zasadzie identyfikacja powinna być 100%. Zasada ta sprawdza się przy identyfikacji guzików starszych wykonanych przed 1800 rokiem.    Pozdrawiam Piotr Rybicki

5
Guziki mundurowe / Odp: Guzik MW
« dnia: Maj 29, 2012, 04:47:18  »
Dzień dobry,

Jeżeli jest to możliwe to poproszę o zdjęcie rewersu guzika, pomoże nam w identyfikacji. Pozdrawiam Piotr Rybicki

6
Guziki napoleońskie / Odpowiedź na pytanie Pana Aleksandra
« dnia: Styczeń 07, 2012, 10:42:47  »
Szanowny Przyjacielu Aleksandrze!

Odpowiadam ściśle na pytanie w sprawie guzików francuskich z cyfrą “24”, którymi są zainteresowani nasi rekonstruktorzy, korzystając z fundamentalnego dzieła: Louis Fallou, Le Bouton uniforme français, wydawnictwo La Giberne 1915


Guziki z numerem 24 nosili we Francji

Piechota liniowa do 1792

Pułk Reński (guzik cynowy)

Od 1779:

Pułk królewski (guzik miedziany)

Piechota liniowa 1803-1814

Dla oficerów guziki złote

Od 1820 do 1844:

Żołnierskie (guziki żółte)

Piechota lekka 1844-1854

Półkoliste (guziki białe oficerskie – srebrne)

W rozmowie z rekonstruktorami zechciej wspomnieć, że powinni pamiętać, iż każdy żołnierz nosił znacznie więcej charakterystycznego oporządzenia, (uważam, że najlepiej oddaje to rosyjskie słowo прибор), oznaczające między innymi ładownicę, na której również znajdował się piękny, duży znak. Często bywał to kogut heraldyczny. Ustalano także barwę owego metalowego wykończenia na przykład pasów, klamer itp. Mogliby zajrzeć chociażby do książki Andrzeja Ziółkowskiego, Pierwszy Pułk Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej 1807-1915, dający jakie takie wyobrażenie o mundurach, które mogliby naśladować.

Serdecznie pozdrawiam.

Dziękuję Tobie za to, że musiałem z wielką przyjemnością zajrzeć po pewnym czasie do wspaniałej pracy Fallou.

Józef


7
Znaleziska archeologiczne / Sensacja, z dna Wisły wyłowiono zabytki!
« dnia: Listopad 28, 2011, 07:02:49  »
Po trzech latach przygotowań z dna Wisły wydobyto XVII-wieczne skarby: elementy pochodzące prawdopodobnie z Zamku Królewskiego, zrabowane w czasie szwedzkiego potopu. Znalezisko przedstawiono na konferencji prasowej na Uniwersytecie Warszawskim.

- Oto wracają zabytki, które przez 350 lat uważano za zaginione, i których nikt nie spodziewał się jeszcze zobaczyć - podkreślał jeden z organizatorów projektu "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki", reporter i płetwonurek, Marcin Jamkowski.

Według historycznych źródeł, w czasie najazdu na Polskę w XVII w. Szwedzi rabowali na potęgę, a łupy, m.in. dzieła sztuki, spławiali łodziami w dół Wisły, ładowali na statki i wywozili. - Rabowano wszystko - nawet posadzki, kolumny, fragmenty obramień, rozkładano na części drzwi i portale - opowiadał organizator akcji "Wisła", dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW, który wraz z Marcinem Jamkowskim i Justyną Jasiewicz z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW doprowadził do wydobycia z dna Wisły około 70 fragmentów kamiennej architektury, ważących w sumie ponad pięć ton.
Czytaj dalej: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/z-dna-wisly-wylowiono-zabytki-uwazane-za-zaginione,1,4931257,wiadomosc.html?mid=5372

8
Obiekty sakralne / Odp: Dlaczego kapliczka ocalała?
« dnia: Listopad 07, 2011, 10:44:13  »
Witam, najprawdopodobniej wokół kapliczki pochowano żołnierzy jednej jak i drugiej armii, dlatego kapliczka ocalała. W okolicach tych toczyły się bardzo krwawe walki o każdy metr ziemi. Kilka kilometrów dalej w Braniewie jest ogromny cmentarz żołnierzy radzieckich , którzy stracili swoje życie podczas walk o Braniewo.   

9
Obiekty sakralne / Drzwi bez wyjścia.
« dnia: Listopad 07, 2011, 10:39:59  »
Proszę zerknąć na zdjęcie z drzwiami, bruk położono, a drzwi po co otwierać? Nawet jak drzwi się nie otwierały to trzeba mieć  IQ - 0,5 żeby coś takiego wymyślić. http://zabytki.ocalicodzapomnienia.eu/zabytek-2-9-1-2260.html

10
Różne / Srebrny skarb spod Susza trafił do muzeum w Olsztynie
« dnia: Listopad 07, 2011, 08:30:28  »
Pochodzący z XI wieku srebrny skarb z okolic Susza trafił do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Wkrótce po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie - poinformował w poniedziałek kustosz działu archeologii olsztyńskiego muzeum, Jarosław Sobieraj.

Ważący ponad pół kilograma gliniany garnek, pełen wczesnośredniowiecznych monet i srebrnych ozdób, znalazł w lipcu podczas spaceru w lesie pod Suszem mieszkaniec Prabut, Zbigniew Krysiński. Cenne przedmioty leżały na zaoranym przez robotników leśnych pasie ziemi.

Uczciwy znalazca przekazał precjoza do urzędu miasta w Prabutach, skąd trafiły one do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Teraz, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, skarb przekazano do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.... cd na stronie: http://ciekawe.onet.pl/aktualnosci/srebrny-skarb-spod-susza-trafil-do-muzeum-w-olszty,1,4900563,artykul.html

Trzeba pogratulować znalazcy, jest to pozytywny przykład obywatelskiej postawy.

11
Guziki przed dodaniem wpisu / Identyfikacja
« dnia: Listopad 06, 2011, 06:58:48  »
W opisie guzika przesłanego do identyfikacji proszę o umieszczanie n/w danych:

1. Zdjęcie awersu i rewersu.
2. Opis rewersu.
3. Materiał z jakiego wykonany jest awers, rewers i ucho guzika.
4. Średnica guzika.

Szczegółowe dane pozwolą na szybką identyfikację guzika. 

12
Zabytkowa wodociągowa wieża ciśnień w Chojnicach zbudowana ponad sto lat temu. Dzisiaj służy jedynie jako maszt telefonii komórkowej, ale jak widać na zdjęciu pomału umiera. Czy wszystkie zabytki w Polsce czeka ten sam los?
http://zabytki.ocalicodzapomnienia.eu/zabytek-2-6-1-2245.html 

13
Producenci, sygnatury / Odp: Literatura
« dnia: Październik 30, 2011, 08:20:01  »

14
Ciekawostki / Kula armatnia
« dnia: Lipiec 09, 2010, 08:34:33  »
Kula armatnia, która jest wmurowana w murze kościoła w Starzynie ma zapewne swoją historię. Rozmawiając z kilkoma mieszkańcami Starzyna, dowiedziałem się, że kula jest szwedzka lub napoleońska. Napoleońska byłoby to bardzo ciekawe, ale skłaniałbym się do stwierdzenia, że jest to kula z okresu wojen szwedzkich. Zagadka jest nadal nierozwiązna nie mamy odpowiedzi kto wmurował kulę w murze, dlaczego została wmurowana i skąd się wzięła. 

Może ktoś z przeglądających to forum zna historię tej kuli?

Strony: [1]